Fotobudki stały się hitem imprez okolicznościowych, nie tylko czysto tanecznych i zabawowych ale wszelakich spotkań towarzyskich. Pozwalają na upamiętnienie spotkania z bliskimi, znajomymi, jak i gośćmi honorowymi jak jubilaci, solenizanci itp. Cenione za łatwość obsługi i niewysokie koszty wynajmu.
Jaka jest historia rozwoju fotobudek od ich początków do czasów obecnych?
Warto przyjrzeć się w czym tkwi fenomen popularności fotobudki i jak ewoluowała fotobudka na przestrzeni lat. Historia fotobudek jest bardzo bogata w odróżnieniu od współczesnych video budek, które jednocześnie mają opcję fotobudki. Początkowo była to fotokabina, która zapewniała nie tyle intymność i prywatność ale warunki do wykonania fotografii. Mówimy tutaj o roku 1925, gdy powstał pierwszy prototyp fotobudki w USA. Produkcję kabin fotograficznych rozpowszechniono i w Europie ale dopiero w latach pięćdziesiątych. Służyły one głównie do wykonania fotografii do dokumentów i zdjęć policyjnych, mimo to wiele osób ustawia się w kolejkach aby móc wykonać sobie takie zdjęcie. w 1968 nastąpiła radykalna ewolucja fotobudek, gdyż wprowadzono samoobsługowe kabiny zautomatyzowane. To od tego czasu zaczęto eksperymenty z wykorzystaniem urządzenia w celach rozrywkowych.
Jakie były pierwsze fotobudki i jak różniły się od współczesnych urządzeń?
Pierwsze urządzenia wymagały osoby do obsługi, uruchomienia sprzętu. Z czasem fotobudki stały się nie tylko zautomatyzowane ale i bardziej estetyczne, kompaktowe. W latach dziewięćdziesiątych gdy historia fotobudki 360 była już bogata, kabiny umożliwiały wykonanie zdjęcia kolorowego wraz z wydrukiem, urządzenia zaczęły być dostępne w różnych lokalizacjach przestrzeni publicznej. Za niewielką opłatą poprzez automat można było zrobić sobie spontaniczne zdjecie. Różnice między współczesnymi urządzeniami sa ogromne, bowiem wcześniej zdjęcia nie były cyfrowe a zawsze drukowane, nie mogły być wysyłane do Internetu, social mediów itd. Ponadto nie można było w fotobudkach nakręcić filmików, ani tworzyć zdjęć panoramicznych, 360 stopni. Ponadto fotobudka z lat 90tych była pokaźną kabiną z kotarą, dziś fotobudki zajmują niewiele miejsca.
Jakie były pierwotne zastosowania fotobudek i jak zmieniały się ich funkcje na przestrzeni czasu?
Ewolucja fotobudki 360 trwa na naszych oczach, dawne fotobudki również się zmieniały w czasie. Najpierw wykonywano w nich zdjęcia do dokumentów, z czasem stały się kabiną do zdjęć zabawnych min, uchwycenia przyjaciół itp. Obecnie fotobudka to okazja do stworzenia nietypowego wspomnienia z rozmaitymi efektami cyfrowymi.
Dlaczego fotobudki stały się popularną atrakcją na imprezach, w szczególności na weselach i uroczystościach prywatnych?
Popularność fotobudki 360 zarysowała się jako element imprezy okolicznościowej. Doskonale zastępuje ona fotografa, pozwala na setki ujęć, sprawdzenie efektu i dowolną ilość powtórzeń. Czasem podest fotobudki jest polem eksperymentu, pozwala łatwiej się otworzyć modelowi czy modelce niż przy pozowaniu przed fotografem. Videobudka 360 uchwyca emocje i łapie chwilę. Ponadto wynajem fotobudki 360 jest zdecydowanie tańszy aniżeli usługa profesjonalnego fotografa. sesja zdjęciowa tym bardziej jest bardziej kosztowna.